Atrakcyjna pożyczka na start firmy

14:12 Hubert Siemieńczuk 3 Comments


Program „Wsparcie w starcie” (pożyczki zwrotne)
Stan na 09/2015
Dla kogo
1. Studenci ostatniego roku studiów wyższych
2. Absolwenci szkoły średniej lub uczelni wyższej do 4 lat od ukończenia nauki
3. Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy (bez względu na wiek)

Na co:
Założenie indywidualnej działalności gospodarczej (samozatrudnienie)
Założenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej
(bez względu na liczbę wspólników)

Warunki spłaty:
Maksymalny okres spłaty wynosi 7 lat. Jest możliwość karencji (odroczenia spłaty pożyczki) na okres 12 miesięcy. Spłacasz wówczas tylko odsetki, bez pożyczonego kapitału.   

Kwota pożyczki:  
20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 81 000 zł. Trzeba zawsze o to pytać, bo kwoty się zmieniają co kwartał.

Warunek:
W ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie prowadziłeś działalności gospodarczej potwierdzonej wpisem do ewidencji działalności gospodarczej

Oprocentowanie:
0,25 stopy redyskonta weksli NBP, czyli 0,44% rocznie. 

Jakie są wady i zalety pożyczki?
Plusy
Minusy
Odbiorcy, zasady pożyczki
Najniższe oprocentowanie pożyczki bankowej na start firmy wynosi aktualnie 6,8%. Zatem odsetki programu „Wsparcie w starcie” (przypominam: 0,44%) to grosze w porównaniu z najtańszą komercyjną ofertą rynku. Jeśli masz wymagane zabezpieczanie pożyczki – grzech nie skorzystać.


-
Atrakcyjność pożyczki będzie spadać w najbliższych latach (zwłaszcza wśród absolwentów i osób do 30 roku życia) wraz z uruchamianiem nowych dotacji unijnych na start. Pożyczka z pewnością jest atrakcyjną propozycją dla „zwykłych bezrobotnych”, tj.
- osób między 30 a 50 rokiem życia
- mężczyzn
- ze średnim lub wyższym wykształceniem
- krótkotrwale bezrobotnych
Dla tej grupy po prostu szanse na dotacje na start są po prostu małe. Pisałem o tym TU oraz TU.-
Formalności
Możliwość otrzymania pożyczki na firmę w formie spółki cywilnej, przy czym każdy ze wspólników składa wspólny wniosek o pożyczkę. Możesz otrzymać nawet 243 tys. zł  (np. 3 osoby x 81 tys.). Takich pieniędzy nie wyciągniesz z żadnej dotacji na start (maksymalnie 50 tys. zł).
Uproszczona procedura wnioskowania.  Składasz tylko jeden wniosek opisujący pomysł biznesowy z budżetem. Każdy ze wspólników osobno zabezpiecza „własną część” pożyczki (w formie załączników i oświadczeń do wniosku).
Pomimo atrakcyjności pożyczki wymogi i procedury dotyczące zabezpieczenia pożyczki są restrykcyjne. Nie możesz oczywiście wisieć w BIK. Zabezpieczyć pożyczkę najlepiej w formie dwóch poręczycielach (zarobki minimum 2500 zł brutto) lub na nieruchomości. Rodzaj i wielkość zabezpieczenia ustalana jest indywidualnie w zależności od sytuacji finansowej poręczycieli (zarobki, posiadane kredyty, itp.). Podaję Ci tylko brzegowe warunki. O szczegóły musisz spytać Pośrednika Finansowego (zobacz link pod tabelą).
Łatwy do napisania wniosek (biznesplan). Prosty, składający się z kilku stron dokument, zawierający podstawowe informacje o pomyśle biznesowym, budżecie, przychodach i kosztach.
Rozbudowane załączniki do wniosku (biznesplanu). Musisz nastawić się na zbieranie wielu oświadczeń i zaświadczeń dotyczących zabezpieczenia pożyczki.
Szybka decyzja o pożyczce - ok. 1 miesiąca od złożenia poprawnego wniosku z załącznikami.
-
Możliwy do sfinansowania prawie każdy rodzaj działalności (z wyłączeniem transportu towarów, rolnictwa). W przypadku handlu wielkość pożyczki na zatowarowanie (produkty do sprzedaży) nie powinna przekraczać  50-60% wartości pożyczki.
-
Stosunkowo małe zainteresowanie pożyczką. Oznacza to duże szanse na jej otrzymanie. Do 2020 roku Ministerstwo Pracy przeznaczy na ten cel 400 mln zł.
-

Gdzie szukać szczegółowych informacji:
Wszystkie informacje znajdziesz na stronie Programu:
Znajdziesz tam również Kalkulator, dzięki któremu łatwo wyliczysz łączną wartość pożyczki i należne odsetki.

Wniosek składasz do jednego z najbliższych Twojej lokalizacji Pośredników Finansowych:
Pytaj ich o szczegóły dotyczące zabezpieczeń, wymaganych dokumentów i ocenę Twojego pomysłu biznesowego.

Nie wiesz jak zacząć, masz problem z przygotowaniem biznesplanu, który otrzyma dotację? Zadzwoń lub napisz do mnie:
Hubert Siemieńczuk
T: 697-277-233
@: hubert_siemienczuk@poczta.onet.pl

3 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o mnie, na pewno skorzystałbym w przypadku zakładania działalności gospodarczej, która miałaby kosztować mnie więcej środków finansowych. Swój pierwszy biznes założyłem jednak za około 6000 zł i jedynie ostatni tysiąc pożyczyłem na credy.pl, by miesiąc później spłacić pożyczkę. W takim wypadku ubieganie się o taką pożyczkę od MF raczej nie miałoby sensu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Hubercie, nie ukrywam że przyciągnęło mnie zdjęcie, a nie warunki pożyczki, ale widzę szansę na współpracę z Panem ponieważ prowadzę blog finansowy. Odezwę się w ciągu tygodnia ze szczegółami :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Chętnie poznam Twoje zdanie i podyskutuję na wszelkie tematy, które Cię interesują.