Dotacje na firmę z Urzędów Pracy

21:10 Hubert Siemieńczuk 2 Comments


DOTACJE na założenie firmy z Powiatowych/miejskich Urzędów Pracy (dotacje bezzwrotne)

Stan na wrzesień 2015 

Dla kogo:
Grupy preferowane (największe kwoty dotacji) 
Osoby znajdujące sięw szczególnej sytuacji na rynku pracy”, tj.
- długotrwale bezrobotne
- posiadające orzeczony stopień niepełnosprawność
- korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej
- posiadające, co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia

Osoby w wieku do 30 lat które spełniają łącznie 3 warunki:
- nie pracują,
- nie kształcą się w trybie stacjonarnym,
- w okresie ostatnich 4 tygodni nie uczestniczyły w szkoleniu finansowanym ze środków publicznych

Osoby w wieku powyżej 50 lat, zwłaszcza osoby „w szczególnej sytuacji na rynku pracy”

Grupy pozostałe (mniejsze kwoty dotacji)

Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy, między 30 a 50 rokiem życia, nie znajdujące się „w szczególnej sytuacji na rynku pracy”.

Rolnicy i członkowie ich rodzin w wieku 30 lat i więcej zarejestrowani jako osoby bezrobotne prowadzący indywidualne gospodarstwa rolne do wielkości do 2 ha przeliczeniowych, zamierzający odejść z rolnictwa – tj. przejść z KRUS na ZUS.

Warunek obowiązkowy, wspólny dla wszystkich grup:
- W ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie prowadziłeś działalności gospodarczej potwierdzonej wpisem do ewidencji działalności gospodarczej
- Zakładaną działalność musisz prowadzić przez minimum 12 miesięcy

Kwota dotacji: 17-23 tys. (w zależności od Urzędu)  - trzeba zawsze o to pytać, bo kwoty się zmieniają ! 

Jakie są wady i zalety dotacji z urzędów pracy? Jak to ocenić? 

Plusy
Minusy

Odbiorcy dotacji
Jeśli jesteś osobą do 30 roku życia masz ogromne szanse na otrzymanie dotacji (możesz wybierać pomiędzy konkursami, a urząd z chęcią wciśnie Ci dotacje)
Strumień pieniądza ukierunkowany jest na wsparcie określonych grup: młodzieży do 30 roku życia i osób „w trudnej sytuacji na rynku pracy”. Zbyt mało dotacji dla „zwykłych bezrobotnych” pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Innymi słowy - ci z was, którzy mają dobre wykształcenie, kwalifikacje i są przedsiębiorczy mają pod górkę. Widać UE nie zamierza wam pomagać, bo sami dobie dacie radę. Tak już jest w tej unii – wspierajmy głównie słabszych i dyskryminowanych. Zalejmy ich kasą. Strasznie głupie i naiwne myślenie, bo uderza w najbardziej aktywne i przebojowe jednostki, które taniej oraz szybciej tworzą nowe miejsca pracy (w tym etaty dla „wykluczonych”).
Przynajmniej raz w roku jest szansa na złapanie dotacji przez każdego „zwykłego bezrobotnego”– bez względu na wiek. Ale nie strać okazji. Bądź czujny. Musisz stale monitorować ogłoszenia na stronie urzędu lub dzwonić raz na 2 tygodnie (z pewnością urzędnicy Cię polubią :)
Formalności
Szybki procesy oceny wniosku. Ocenę wniosku otrzymujesz w ciągu 30 (nie dotyczy Warszawy, gdzie możesz czekać nawet 60 dni).
Trzeba trochę poganiać za załącznikami do wniosku – m.in. zebrać Deklaracje współpracy z przyszłymi kontrahentami, podpisać umowę przedwstępną wynajmu lokalu, zebrać wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności (dyplomy, certyfikaty, itp.)
Stosunkowo łatwy do napisania biznesplan. Każdy urząd niestety ma swoje własne widzimisię – inny formularz wniosku (rozstrzał od 4 do 12 stron), wykluczenia wydatków podlegających dotacji, kwotę i zabezpieczenie dotacji, itp. Dlatego musisz czytać Regulamin konkursu lub łapać za słuchawkę i męczyć pytaniami urzędnika w urzędzie (który i tak odeśle Cię do lektury Regulaminu)
Znam wiele osób, które same wypełniło biznesplan i otrzymało dotacje, ale pamiętaj - jeśli wniosek Cię przerasta, nie masz czasu lub ochoty siedzieć nad tabelkami -  znajdź lepiej doradcę, który napisze go za Ciebie. Oszczędzisz sporo czasu i nerwów. Musisz niestety zapłacić - ok. 300-900 zł w zależności od regionu i urzędu.
Stosunkowo nieuciążliwe zabezpieczenie dotacji (na tle innych form dofinansowania). Zazwyczaj wymagane jest poręczenie dwóch osób zarabiających ok. 2200 zł brutto/m-c. Ale o to trzeba zawsze dopytać, lub sprawdzić w Regulaminie konkursu.
Musisz posiadać zabezpieczenie dotacji – najlepiej dwóch poręczycieli. Na piękne oczy dotacji nie wypłacą. Dopuszczalne jest czasami zabezpieczenie w formie weksla in blanco, ale urzędy tego unikają i preferują poręczycieli (stały wpływ wynagrodzenia na konto, który można łatwo zablokować)

Gdzie szukać szczegółowych informacji:
- Urząd Pracy, któremu podlegasz ze względu na zameldowanie (nie wiesz który, spytaj rodziców)
- http://zielonalinia.gov.pl/Aktualnosci  -- > Informacje z regionów

Nie wiesz jak zacząć, masz problem z przygotowaniem biznesplanu, który otrzyma dotację? Zadzwoń lub napisz do mnie:
Hubert Siemieńczuk
T: 697-277-233
@: hubert_siemienczuk@poczta.onet.pl

2 komentarze:

  1. Myślę, że warto starać się o takie dofinansowania, gdyż mogą nam bardzo ułatwić rozwój firmy. Fajnie wypisałeś ich wady i zalety, dzięki za ten wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie dofinansowania to dobre rozwiązania, warto się starać oczywiście. Być może dzięki temu uda się uniknąć dodatkowych kredytów. Szkoda tylko, że nie każdy na taką dotację ma szanse.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Chętnie poznam Twoje zdanie i podyskutuję na wszelkie tematy, które Cię interesują.