Dotacje na firmę dla osób po 30 roku życia

15:05 Hubert Siemieńczuk 2 Comments
DOTACJE na założenie firmy z Regionalnych Programów Operacyjnych (dotacje bezzwrotne)

Stan na wrzesień 2015 

Dla kogo:

Grupy preferowane
Osoby powyżej 30 roku życia pozostające bez pracy (w tym zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne). Osoby muszą należeć co najmniej do jednej z następujących grup „dyskryminowanych na rynku pracy”:
a) osoby w wieku powyżej 50 roku życia,
b) kobiety,
c) osoby z niepełnosprawnościami,
d) osoby długotrwale bezrobotne,
e) osoby o niskich kwalifikacjach

Grupy pozostałe
W niektórych województwach dopuszczone będzie wsparcie (przez dotację lub preferencyjną pożyczkę) osób 30+ spoza wymienionych grup preferowanych. Ale będą to raczej wyjątki i sytuacje sporadyczne.

Kwota dotacji:  ok. 40-50 tys. zł - trzeba zawsze o to pytać, bo kwoty się zmieniają w zależności od województwa.

Plusy
Minusy
Odbiorcy dotacji
Wystarczy być kobietą i już łapiesz się na preferencyjne, fajne dotacje. A jeśli dodatkowo nie masz wykształcenia, jesteś długotrwale bezrobotna i posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności – dostaniesz dotację w ciemno. Generalnie im gorzej, tym lepiej dla Ciebie.


Największe pieniądze skierowane na osoby „dyskryminowane na rynku pracy”. Zbyt mało dotacji dla „zwykłych bezrobotnych” powyżej 30 roku życia. Podobnie jak w innych dotacjach na firmę osoby przedsiębiorcze, z dobrym wykształceniem i umiejętnościami muszą radzić sobie same. Zwłaszcza mężczyźni powyżej 30stki. Rozbój w biały dzień! I znowu przychodzi mi na myśl głupie i naiwne podejście unii do rynku pracy. Uderza ono w najbardziej aktywne i przebojowe jednostki, które przecież taniej i sprawniej tworzą nowe miejsca pracy w gospodarce (w tym etaty dla tzw. „dyskryminowanych”). Dla nich nie ma właściwie dotacji. A później brukselka biadoli, że Unia pozostaje w ogonie przedsiębiorczości i innowacji (za USA i Azją).
Nie znane są aktualnie procedury i warunki konkursów. Dlatego niewiele więcej mogę o tym napisać. Jednym słowem - trzeba czuwać i pytać.

Gdzie szukać szczegółowych informacji:
-Urząd Pracy, któremu podlegasz ze względu na zameldowanie
-Urząd Marszałkowski Twojego województwa (pytaj o konkursy na „samozatrudnienie i rozwój przedsiębiorczości”, „promocję samozatrudnienia”, „zakładanie działalności przez osoby 30+” – pod takimi hasłami te konkursy występują w Regionalnych Programach)
-Wojewódzki Urząd Pracy - (pytaj jak wyżej)
-Internet/ lokalna prasa – z pewnością pojawią się ogłoszenia o naborach do projektów 

Pierwsze konkursy dla kandydatów na przedsiębiorców ruszą nie wcześniej niż w l-II kwartale 2016 roku.

Nie wiesz jak zacząć, masz problem z przygotowaniem biznesplanu, który otrzyma dotację? Zadzwoń lub napisz do mnie:
Hubert Siemieńczuk
T: 697-277-233

@: hubert_siemienczuk@poczta.onet.pl

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis, ciekawe jak aktualnie wygląda sytuacja z dotacjami unijnymi dla osób po 30stce. Sam jestem aktualnie w takiej sytuacji, że myślę intensywnie o założeniu czegoś swojego. Koniecznie muszę to sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poza dotacjami, pomysłem na firmę przyda się jeszcze sporo odwagi. Otworzenie własnej działalności to nie jest mimo wszystko taka prosta sprawa. Myślę, że warto zacząć od dobrych szkoleń, im więcej wiemy tym będzie łatwiej rozkręcić biznes. Na https://eventis.pl/szkolenia powinniście znaleźć odpowiednie kursy, konferencje. Pamiętam jak sama zaczynałam po szkole, chciałam przenosić góry a jednak brakowało podstaw, doświadczenia, merytorycznego przygotowania do zarządzania, prowadzenia biznesu. A lepiej się tego nauczyć na szkoleniu niż uczyć się już w trakcie prowadzenia działalności. Jak już się zacznie to nie ma miejsca na ciągłe pomyłki, one mogą zbyt wiele nas kosztować.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Chętnie poznam Twoje zdanie i podyskutuję na wszelkie tematy, które Cię interesują.