6 biznesowych kroków zanim przejdziesz na swoje

08:52 Hubert Siemieńczuk 76 Comments




Jeśli marzysz o własnym biznesie koniecznie musisz przeczytać wpis na blogu Marcina Iwucia. Zawarte w nim pomysły i strategie powinieneś wdrożyć od zaraz. Warto jednak pogłębić temat codziennej pracy nad własnym biznesem. Jest po prostu kilka spraw, które musisz odhaczyć, nim wystartujesz. 

Podstawowe to: plan lotu i paliwo do rakiety. Ale i mniej oczywiste - dopalacze w formie dotacji na firmę. Wykonaj 6 poniższych kroków zanim podejmiesz decyzję o przejściu na swoje. 

Planowanie – wykonanie
Albo zaczniesz planować, albo będziesz improwizować. Wiem, metodyczność, powtarzalność i procedury są nudne. Ale to dzięki nim samoloty nie spadają. Na twórczy chaos szkoda Twojego życia. Skup energię na celu, określ terminy, wskaźniki sukcesu i niezbędne zasoby.

Zakładaj biznes z wyprzedzeniem. Podejmij decyzję o odejściu z etatu np. za 12 miesięcy. Każdego dnia tocz piłkę do celu. Masz wtedy czas, by odłożyć pieniądze na start, nawiązać kontakty, zbadać rynek i uzupełnić wiedzę. 
Szkolenia i kwity
Każdy z nas ma świadomość ograniczeń własnych kwalifikacji. Ucz się nowego, nawiązuj kontakty i aktualizuj posiadaną wiedzę. Jakaś podyplomówka, kursy, szkolenia, konferencje branżowe, itp. Przy okazji pamiętaj, by zbierać wszelkie możliwe certyfikaty, dyplomy i zaświadczenia. Nie gardź żadnym kwitem ;-) 

Im więcej dowodów na potwierdzenie Twoich kwalifikacji, tym większe szanse na dotację. Pani Krysia w urzędzie musi przecież jakoś ocenić spójność umiejętności i kwalifikacji kandydata z profilem zakładanej firmy.  Nic prostszego, jak zasypać panią Krysię dyplomami, certyfikatami i rekomendacjami.

Dług to zuo 
Nie finansuj nowej firmy długiem, zwłaszcza bankowym. Jeśli to robisz, pracujesz przez pierwsze lata głównie na spłatę odsetek i kapitału. Nawet jeśli masz zysk, jesteś niewolnikiem. Do pozyskania kapitału wykorzystuj strategię „4 F” (Family, Friends, Founders&Fools), finansowanie społecznościowe (crowdfunding), pożyczki społecznościowe, własne oszczędności i dotacje. W ostateczności możesz skorzystać z pożyczki preferencyjnej, ale nie wyższej niż 1%, np. Wsparcie w Starcie BGK.

Przelewaj od razu 10%-15% otrzymanej wypłaty z etatu na subkonto „Mój biznes”. Zastosuj metodę: przychody - oszczędności = koszty życia, a nie przychody - koszty życia = oszczędności.

Poszukaj dotacji unijnych na firmę. Tych pieniędzy nie pożyczasz. Są to fundusze bezzwrotne. Nakłady własne (oszczędności w gotówce, urządzenia, maszyny, lokal, itp.) zwiększają Twoje szanse na dotację. Otrzymasz więcej punktów od pani Krysi, jeśli wykażesz, że dotację na założenie firmy uzupełniasz „wkładem własnym”. Im wyższa  jego wartość, tym lepiej. 

Po cholerę mi biznesplan?
Często budzisz się zlany potem na samą myśl o biznesplanie? Mam dla Ciebie fajniejsze rozwiązanie - Model Canvas.  Oto czego potrzebujesz: duża płachta papieru (najlepiej format flipchart), kolorowe karteczki post-it, markery. Na arkuszu wyznaczamy obszary:


Źródło 
Zaczynamy wypełnianie modelu od prawej strony - Segmentacji klientów. Później Propozycja wartości, Relacje z klientami, Kanały Dystrybucji, Źródła przychodów, itd. Zanim nabierzesz wprawy polecam wypełnianie arkusza na karteczkach post-it.

Canvas obrazuje podstawowe obszary biznesu i relacje między nimi. Jest to bardzo elastyczne i syntetyczne narzędzie. Jednym spojrzeniem możesz ogarnąć cały model biznesowy. Mój Canvas stale żyje. Wisi sobie nad biurkiem i czasem coś tam dopisuję, przyklejam, zabieram, przesuwam. 

Biznesplan jest szczegółowym dokumentem analityczno-finansowym. Taki kontenerowiec na morzu. Canvas to zwinna motorówka prująca do celu. Klasyczny, wielostronicowy biznesplan jest podstawowym wymogiem u inwestora, w banku i w urzędzie po dotacje. Ale to Canvas wytyczy Twój biznesowy kierunek i ułatwi jego szybką korektę. 

W sieci znajdziesz mnóstwo materiału jak wypełnić Canvas. Polecam zwłaszcza strony w języku angielskim oraz filmiki na You tube. Na przykład ten

Zobacz też polską instrukcję wypełniania Canvas

Cyferki, cyferki
Planowanie biznesowe musi być podparte analizą finansową. Na etapie wstępnego planowania wystarczy jak określisz podstawowe składniki kosztów i przychodów. Zdefiniujesz je wypełniając model Canvas. Później musisz to wszystko zamienić na cyferki.

Prosta symulacja finansowa zmusi Cię do przyjrzenia się popytowi rynkowemu, cenie i wielkości sprzedaży. Przeanalizuj czynniki kosztotwórcze i zastanów się jak je ograniczać (zamiast kupić, możesz pożyczyć, wybarterować, znaleźć tańszy, używany odpowiednik, itp.). Policzyć ilu musisz mieć klientów, aby za cenę X koszty pokryć przychodami i dodatkowo wygenerować zysk.

Podstawowa analiza finansowa jest wymagana w każdym biznesplanie o dotację. Od tego nie uciekniesz. W końcu celem biznesu jest generowanie zysku. Zalecam zrobienie prostego rachunku zysków i strat w podziale na 4 kwartały. W przyszłości wrócę do tego tematu bardziej szczegółowym wpisem, a teraz zachęcam Cię do pobrania Prostego rachunku wyników.

MVP prawdę Ci powie
Pieniędzy zawsze mamy za mało. Dlatego zanim wydasz ich za dużo zbuduj i przetestuj minimalnie zadowalającą wersję produktu (Minimum Viable Product).  

Celem MVP jest zweryfikowanie Twoich założeń biznesowych (pomysłu, intuicji) oraz deklaracji potencjalnych klientów (zbieramy je w formie wywiadów, ankiet, wypowiedzi z forów, grup dyskusyjnych, itp.). Dobrze wykonane MVP doprowadzi do pozyskania klientów nim uruchomisz biznes.

MVP nadaje się zarówno dla startupów, jak i klasycznych, stacjonarnych biznesów. Ostatnio pracuję nad MVP dla klienta z branży SPA/Wellness. Chodzi o inwestycję w zakup sprzętu o wartości 800 tys. zł, w dużym mieście wojewódzkim X, z potencjalną liczbą odbiorców rzędu 2 tys. osób. Klient nie posiada wymaganego kapitału. Jest młody, ma pomysł i szuka dopiero inwestora. Oczywiście marne szanse. Dotacje unijne również odpadają.

Dlatego zanim ruszymy do inwestora musimy pozyskać klientów. Osoby, które kupią nasz produkt są realne. Klienci to fakty poparte liczbami, a nie wydumany target w biznesplanie. Naszym celem jest pozyskanie 50 klientów (do 31.12.2015) zanim uruchomimy SPA/Wellness (01.06.2016).

Co robimy?
1/ Uruchamiamy stronę docelową produktu (landing page)
Elementy strony: opis i wizualizacja oferty (zdjęcia, film, animacja, explainer video), cena i pakiety oferty, wezwanie do działania (CTA – call to action), gwarancja zwrotu pieniędzy. U nas CTA brzmi „Kup abonament już dziś i korzystaj z 80% zniżki na 10 pierwszych zabiegów”. Obok zaś pomarańczowy guzik „Kup teraz”. Podpinamy system płatności, regulamin i już.

2/ Uruchamiamy bloga z newsletterem, kanały social media (SM) i marketing szeptany
Na blogu produkujemy treści o interesującym nas segmencie SPA/Wellness – autorskie wpisy, linki do stron branżowych i prasy. Poprzez kanały SM, bloga i wpisy na forach tematycznych (np. zdrowie, uroda, kobiety, stres, wypoczynek, relaks) rozsiewamy ideę, angażujemy ludzi i promujemy nasz produkt.

3/ Uruchamiamy płatne reklamy
Działania bezpłatne muszą być wsparte reklamą płatną (Google Adwords, Facebook, Instagram). Jeśli chcesz szybko pozyskać duży ruch nie ma innej drogi.

Cały pozyskany ruch z kanałów płatnych i bezpłatnych kierujemy na landing page z ofertą i CTA. Atak kierujemy na określonego klienta i lokalizację (miasto X). Do 31.12.2015 dzięki MVP poznamy odpowiedź, czy nasz pomysł biznesowy chwyta. 50 pozyskanych klientów to całkiem niezły argument w rozmowie z potencjalnym inwestorem…

Większość Twoich decyzji zawodowych możesz oglądać przez pryzmat MVP. Najważniejsze, by był on tani, zrozumiały, prosty w realizacji i niósł określoną wartość. MVP nie musisz robić pod dotację. Pani Krysia tego nie wymaga. MVP zwiększa Twoje szanse na sukces i minimalizuje ryzyko porażki. Ten blog jest również MVP ;-)

6 biznesowych kroków zanim przejdziesz na swoje wykonasz dzięki następującym narzędziom:

Kursy internetowe

Strony z ogłoszeniami
https://skilltrade.org - wymiana barterowa usług
http://oferia.pl/ - portale usługowe
- lokalna prasa, fora, ogłoszenia

Finansowanie na start
https://polakpotrafi.pl/ - crowdfunding
https://kokos.pl/ - pożyczki społecznościowe
Dotacje unijne na założenie firmy

Strony docelowe (landing pages)

Model Canvas (wersja angielska) do wydruku

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, proszę polub go i udostępnij.
Może masz własne doświadczenia z zakładaniem firmy lub dopiero ją planujesz?
Napisz, które zagadnienie warto rozwinąć, o czym chcesz czytać? 

76 komentarzy:

  1. Super. Dzięki za podpowiedź o canvas. Warto sprawdzić na jakimś przykładzie czy działa.
    Jerzy

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć Hubert,

    Dziękuję za polecenie mojego wpisu.
    Bardzo ciekawy i wartościowy artykuł. Natchnąłeś mnie do rozejrzenia się za dotacją na dobry kurs online o finansach osobistych ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć Marcin,
    Dziękuję za pozytywną opinię. W sprawie dotacji wiesz, gdzie i jak mnie szukać ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej!
    Dzięki za wartościowy artykuł. Ten blog niezwykle pomaga mi w przygotowaniach, kiedy w planach mam zakładanie działalności gospodarczej - e-biznes w postaci portalu świadczącego usługę odpłatnie. Z pewnością wielokrotnie jeszcze tu wrócę.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Super wskazówki dla początkujących i nie tylko.Jestem w biznesie już od 10 lat. Prowadzę średnią firmę biznesową w tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia http://mai z tego tytułu chciałbym na obchodach naszego jubileuszu wręczyć wszystkim zaproszonym gościom i kolegą z biznesu coś wyjątkowego.Najpierw myślałem o oryginalnych rękodziełach ale natrafiłem na stronę mennicy polskiej
    https://www.mennica.com.pl/
    i doszedłem do wniosku, że mają tam duży wybór podarunków biznesowych i na pewno wybiorę i zamówię coś na tą okazję.Pytanie tylko co? I tu własnie zwracam się do Was drodzy blogowicze, co konkretnie zamówić.Będę niezmiernie wdzięczny za porady.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo wartościowe porady dla początkujących w biznesie. Warto się do nich zastosować aby uniknąć porażek na początku i się nimi nie zniechęcić bo to najgorsze co może być. Dlatego tak ważne jest aby dobrze przygotować się do startu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobre rady - myślę, że kilka z nich zastosuje :) Choć jestem w dość ciekawej (i wymagającej) branży, jakim jest business intelligence, to marzę o porzuceniu etatu i stworzenia swojej marki odzieżowej od podstaw. Mam nadzieję, że mi się uda - trzymajcie kciuki! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Niestety nie każdy początkujący przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, ile pracy trzeba włożyć w planowanie, w działania poprzedzające założenie biznesu. W artykule zostały poruszone bardzo ważne kwestie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  10. Moim zdaniem, najważniejsze przed przejściem na swoje jest zadbanie o wystarczającą ilość klientów - powinniśmy ich pozyskać jeszcze przed założeniem firmy - zapewni to nam łatwy i szybki start. Najrozsądniej pozyskać ich poprzez odpowiednio przygotowaną kampanię reklamową.

    OdpowiedzUsuń
  11. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że jeśli chodzi o działanie na własną rękę w biznesie to przede wszystkim w dzisiejszych czasach liczy się skuteczna reklama. Dla mnie kampanię reklamową niedawno zaczęła realizować firme https://fabrykamarketingu.pl/ i muszę wam powiedzieć, że jestem jak na razie bardzo zadowolony z efektów!

    OdpowiedzUsuń
  12. Własna firma to ogromna odpowiedzialność także, reklama oczywiście ma duże znaczenie ale przede wszystkim wysoka jakość usług się liczy.

    OdpowiedzUsuń
  13. W jaki sposób otrzymałem pilną pożyczkę w wysokości 100 000 w ciągu 24 godzin, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą od usług online w zakresie pożyczek powierniczych, skontaktuj się z e-mailem firmy w celu przetworzenia pożyczki, jeśli jesteś zainteresowany: e-mail >>>> TRUSTLOAN88@GMAIL.COM <<<< lub WhatsApp @ +1 443 281 3404

    OdpowiedzUsuń
  14. od siebie moge dodać, że jeśli w planach miałby byc sklep internetowy, warto jest się zastanowić nad jakimiś narzędziami, które zwiększają konwersję i podnoszą sprzedaż. To na pewno pomoże osiągnąć sukces w przyszłości

    OdpowiedzUsuń
  15. Na pewno jeszcze przed otwarciem firmy, powinniśmy zastanowić się nad tym, kto zajmie się jej księgowością. Oczywiście, możemy zająć się tym samodzielnie, ale nie jest to ani łatwe, ani przyjemne. Uważam, ze zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Ta firma: https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych się do takich zalicza.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja korzystam z usług biura rachunkowego przy prowadzeniu księgowości. Było to szczególnie przydatne na początku działalności. na stronie http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/ znalazłam ofertę prowadzenia księgowości

    OdpowiedzUsuń
  17. gabriela pawlik31 lipca 2019 09:47

    Super wpis!

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ciekawe porady dla wszystkich startujących w biznesie. Warto się wczytać i wdrożyć w życie. Zanim zaczniecie najlepiej zorientować się na rynku, poznać różnego rodzaju modele biznesowe, pomyśleć o biznesplanie. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  19. Koniecznie trzeba też przemyśleć strategię marketingową, bez tego ani rusz w dzisiejszych czasach. Ecommerce, o którym tu mowa https://greenparrot.pl/software-house/uslugi/ecommerce/ zawsze jest bardzo mocnym punktem w działalności internetowej, dlatego dobór odpowiedniego oprogramowania oraz reklamy są tak bardzo istotne

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo ważnym, a nawet najważniejszym punktem w biznesie jest finansowanie, zwłaszcza na start. Bardzo wiele firm decyduje się na wzięcie kredytu w celu rozkręcenia biznesu

    OdpowiedzUsuń
  21. A ja ostatnio sporo dobrego słyszałam o programie s 4hana W dzisiejszych czasach istnieje tyle opcji, że wato, chociaż je rozważyć. Takie działania naprawdę mogą pomóc Wam zarządzać firmą. Dzięki temu też zaoszczędzicie dużo czasu i będziecie mogli zająć się pilnymi sprawami.

    OdpowiedzUsuń
  22. Zastanawiam się czy znacie może jakies sprawdzone sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym? Ja dzisiaj dowiedziałem się o przedstawionych tutaj https://push-ad.com/pl/notyfikacje-push-jak-dzialaja/ notyfikacjach push. Myslicie, że to dobre rozwiązanie?

    OdpowiedzUsuń
  23. Od siebie moge dodać, ze jeśli zastanawiacie się nad tym czy reklamować swoją firmę samemu, to na pewno dobrym pomysłem bedzie jeśli zajrzycie najpierw tutaj https://zainwestuj10minut.pl/ciekawostki/dlaczego-warto-powierzyc-obsluge-marketingowa-agencjom-reklamowym/ i dowiecie się z tego artykułu dlaczego lepiej takie działania powierzyć doświadczonej agencji?

    OdpowiedzUsuń
  24. Warto także wybrać dobrą agencję SEO do promocji. Przeczytajcie ten artykuł koniecznie: Jak wybrać agencję SEO?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. SEO stanowi fundament sukcesu każdego biznesu działającego w sieci. Z wskazanych działań SEO, wymieniłbym usługę wykonania dokładnego audytu strony https://dolp.pl/audyt-stron/, która pozwala ocenić stopień optymalizacji serwisu pod kątem wyszukiwarek. Po audycie można nanieść na stronie stosowne korekty, które z pewnością zaowocują wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

      Usuń
  25. Żeby firma była widoczna w sieci konieczna jest dobra strona internetowa i identyfikacja wizualna. Moja firma zyskała swoją tożsamość dzięki firmie necon, znajdziecie ich na stronie https://necon.pl/projekty/centima/. Są to rewelacyjni specjaliści znający się na rzeczy

    OdpowiedzUsuń
  26. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Co do prowadzenia firmy, to warto już na samym początku zdecydować się na innowacyjne rozwiązania. Od siebie polecam ofertę https://craftware.pl/oferta/dla-dzialu-it/ Myśle, że zainteresuje was równie mocno, jak mnie.

    OdpowiedzUsuń
  27. Przede wszystkim planowanie, trzeba wiele czytać, pytać doradzać się. Każdy kiedyś zaczynał i wie o tym jak wyglądają początki. najgorzej czuć się zbyt pewnie. Można wtedy tylko stracić.

    OdpowiedzUsuń
  28. Z pomocą dotacji utrzymanie firmy powinno być już łatwiejsze, zwłaszcza na starcie. Do założenia firmy można tez skorzystać z gotowej spółki – tutaj źródło. Wymaga to zdecydowanie mniej formalności i o wiele szybciej można przejść do samej działalności.

    OdpowiedzUsuń
  29. Mając własny biznes jednym z najważniejszych fundamentów do przetrwania na rynku, to solidna reklama. W mojej firmie nad reklamą czuwali specjaliści z https://www.vizer.pl/, którzy odpowiadali za moją reklamę. Biznes trzyma się nieźle i reklama jest widoczna w mieście :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Ciekawy wpis :) A co ze środkami finansowania, pieniędzmi na start albo rozwój? Jak je pozyskać? Ja zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty firmy https://multiinicjatywa.pl/ Słyszalam same pochlebne opinie na ich temat.

    OdpowiedzUsuń
  31. Dokładnie, zgadzam się z autorem posta. Bardzo ciekawy i trafny post!

    OdpowiedzUsuń
  32. Jakiś czas temu również podjąłem decyzję o tym, aby rozpocząć przygodę z własnym biznesem. Jak do tej pory wszystko idzie całkiem fajnie i mogę śmiało stwierdzić, że prowadzenie firmy to super sprawa. Raz na jakiś czas zlecam badanie sprawozdań finansowych https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych aby wiedzieć, czy spółka funkcjonuje prawidłowo.

    OdpowiedzUsuń
  33. No tak, mówicie o formach reklamy i faktycznie jest ich bardzo dużo. Jeśli chodzi o lokalne narzędzia marketingowe to zdecydowanie warto zainwestować w rollupy https://adlove.pl/pl/rollupy-135 , które wzmacniają przekaz wizualny. Sprawdzają się w wielu sytuacjach, na targach, prezentacjach czy nawet w samej siedzibie firmy

    OdpowiedzUsuń
  34. Każde przedsiębiorstwo chcąc prowadzić skuteczne działania marketingowe na początku powinno ustalić profil swojego klienta i grupę docelową. Dlatego w tym przypadku kluczowa jest segmentacja klientów gdyż właściwy podział zwiększa nasze szanse na końcowy sukces. Oferta kierowana do wszystkich nigdy nie jest tak skuteczna jak ta, skierowana do tych, którzy naprawdę jej potrzebują.

    OdpowiedzUsuń
  35. Sporo się dowiedziałam z tego wpisu. Polecam również zapoznać się z treścią artykułu https://www.webstation.com.pl/biuwar-nietypowy-material-promocyjny/ , gdyż można tu znaleźć porady i pomysły na to jak stworzyć nietypową i intrygującą reklamę

    OdpowiedzUsuń
  36. W sumie prowadzenie biznesu nie jest prostą sprawą i ja jestem zdania, że można to robić ale również potrzebna jest odpowiednia reklama. Ja właśnie po przeczytaniu https://kaizen.info.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-rynku/271-3-formy-skutecznej-promocji-w-social-mediach zrozumiałem, że reklama w social mediach jest dla mnie po prostu odpowiednia.

    OdpowiedzUsuń
  37. dobre przygotowanie - dobry biznesplan to podstawa. Na pewno też warto szukać pomocy u doświadczonych już osób. Usługi doradcze od https://kpmgspot.pl/produkty/efektywnosc-procesow-i-obnizanie-kosztow/ świetnie się przydadzą nawet i doświadczonym przedsiębiorcom.

    OdpowiedzUsuń
  38. Zanim wystartujemy z firmą należy znaleźć prawnika do firmy. Ja nie znam się na prawie pracy, dlatego korzystam z pomocy specjalisty.

    OdpowiedzUsuń
  39. Co do kwestii reklamy, o której wspominacie to polecam zapoznać się z tą ofertą promocji w metrze https://www.znajdzreklame.pl/metro-warszawa . W przypadku działalności znajdującej się w Warszawie będzie to niezwykle efektywna metoda, ale także dla ogólnokrajowych promocji taka reklama na pewno też się sprawdzi

    OdpowiedzUsuń
  40. Zaczynamy od edukacji to na pewno. Co bym doradziła? Jakieś kierunki związane z zarządzaniem, informatyką. Jeśli ma się studia na koncie to może takie podyplomowe http://www.wseiz.pl/pl/dla-kandydata/studia-podyplomowe . Zarządzania transportem i logistyka - to dla mnie odpowiedni kierunek właśnie.

    OdpowiedzUsuń
  41. Trochę to może potrwać. W biznesie bardzo ważna jest reklama oczywiście. Sprawdźcie sobie tu firmę https://martis-consulting.pl i ich pomoc w tym zakresie.

    OdpowiedzUsuń
  42. Prowadzenie firmy to trudna sprawa i z pewnością trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Myślę, że tu firma http://serwerpoczty.pl i ich wsparcie systemu pocztowego sprawdzi się świetnie.

    OdpowiedzUsuń
  43. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby opłacić rachunki lub spłacić długi, jeśli tak, możesz skontaktować się z firmą pożyczkową, która pomogła mi w udzieleniu mi pożyczki w wysokości 50000 zł, możesz skontaktować się z nią pod adresem johnmark4074@gmail.com, aby uzyskać pożyczkę lub wysłać SMS-a za pośrednictwem:
    +2349033667873 lub

    WhatsApp nas dzisiaj.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że w takiej sytuacji dużo bardziej pomocna będzie pożyczka oddłużeniowa . Mam znajomego który skorzystał z tej możliwości i pozbył się ostatecznie swoich długów

      Usuń
  44. Ja za to muszę powiedzieć, że jak najbardziej bardzo fajnym rozwiązaniem jest również stosowanie powiadomień push na stronie. Jak dla mnie bardzo ciekawie o nich napisano w https://push-ad.com/blog/notyfikacje-web-push-maja-najwyzszy-poziom-ctr-w-mediach/ i najbardziej mnie cieszy ten wysoki CTR.

    OdpowiedzUsuń
  45. Prowadząc własną działalność warto skorzystać z ofert usług informatycznych dla firm Warszawa. Możemy dzięki temu w ogromnym stopniu usprawnić wiele procesów.

    OdpowiedzUsuń
  46. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o pozycjonowanie i reklamę to jest na prawde dużo możliwości w tym temacie. Ja na przykład dzisiaj trafiłem na taki artykuł http://www.after-school.pl/dlaczego-kazdy-sklep-internetowy-powinien-prowadzic-dzialania-seo/ który podpowiada kiedy zdecydować się na dom mediowy a kiedy na agencję reklamową. Moim zdaniem to bardzo pomocne wskazówki.

    OdpowiedzUsuń
  47. Zgadzam się z tym, że dług to zło. Nie mniej wielu z nas zaczynało od kredytu i dało radę spłacić firmę rozwinąć. Ale bezpośredni wpływ na płynność finansową firmy ma też znaczenie to czy to nasi klienci nie mają wobec nas długu. Zaległości w płatnościach zdarzają się niestety często i warto wiedzieć jak do tematu podejść by ten problem korzystnie dla obu stron rozwiązać. Godna polecenia jest platforma https://monpay.pl/ - pomaga monitorować płatności, powiadamia klientów o zbliżającym się terminie płatności, zaległościach, czy w razie braku efektu podejmowanych działań - z jej pomocą można wygenerować pełną dokumentację dla sądu.

    OdpowiedzUsuń
  48. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  49. Na pewno pozycjonowanie i reklama w sieci mocno wplywaja na rozwoj firmy. Moim zdaniem naprawde warto zainwestowac w marketing szeptany jesli chcemy szybko zdobyc popularnosc i zyskac pozytywny wizerunek firmy. Warto zajrzec na http://wommmarketing.pl/ gdzie opisuja i przedstawiaja faktyczne mozliwosci szeptanki - moim zdaniem marketing przyszlosci

    OdpowiedzUsuń
  50. Korzystacie z różnych oprogramowań? Może to znacznie usprawnić produkcję i poprawić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Rozwiązania, które ma w ofercie np. Microsoft za sprawą. Przyczynia się on do planowania produkcji, zarządzania jakością i wprowadza usługi na wysokim poziomie - więcej tutaj https://www.anegis.com/rozwiazania-it/przemysl-4-0 . Koniecznie sprawdzajcie!

    OdpowiedzUsuń
  51. Własny biznes, zarządzanie zespołem czasami wydaje się prostsze niż okazuje się w rzeczywistości. Jeśli pojawiają się problemy trzeba sprawnie reagować i szukać pomocy. Odpowiednio przeprowadzone zmiany w firmie zaowocują.

    OdpowiedzUsuń
  52. Jeżeli masz zamiar "przejść na swoje" to wiedz, że będziesz musiał zmierzyć się z różnego rodzaju "papierologią". Już na początku radzę Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które uporządkuje wszystkie dokumenty. W ofercie firmy Excel Project dostępne są usługi z zakresu tworzenia specjalnych projektów i rozwiązań wykorzystujących program Microsoft Excel oraz jego funkcjonalności. Przy pomocy takich rozwiązań typu custom Excel możliwe jest o wiele szybsze tworzenie list płac, raportów czy faktur. Liczne formuły i rozwiązania dodatkowe zastosowane w programie MS Excel sprawiają, że nie trzeba wszystkich danych wpisywać ręcznie. Nie każdy jednak zna funkcjonalność tego złożonego oprogramowania, dlatego usługi fachowców z firmy Excel Project są bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  53. Prowadzenie własnego biznesu to duża odpowiedzialność, ciężka praca ale i ogromna satysfakcja. Na szczęście wiele zadań można powierzyć firmom zewnętrznym, na przykład prowadzenie rachunkowości i księgowości.

    OdpowiedzUsuń
  54. Skoro rozmawiamy o biznesie to trzeba zwrócić uwagę jak ważną rolę ogrywa wizerunek firmy, który wpływa na ilość zdobywanych klientów. Tutaj nawet tak drobna rzecz jak wizytówka może zmienić przebieg negocjacji. Polecam https://www.druk24h.pl/blog/wizytowki-w-biznesie-jak-dobrze-wykorzystac-ich-mozliwosci

    OdpowiedzUsuń
  55. Zanim rozpoczniesz swój własny biznes, polecam podszkolić swój angielski. Często bywa tak, że ostatni raz rozmawialiśmy po angielsku jeszcze w szkole lub na studiach, a otwierając swoją firmę, warto być przygotowanym na różne sytuacje. Kto wie, czy nie sięgniesz po sprzedaż na rynku europejskim? Jeżeli chcesz przypomnieć sobie angielski lub poprawić swoje umiejętności mówienia, polecam aplikacje do nauki Speakingo. Kursy, który w niej odbędzie opierają się głównie na rozmowach.

    OdpowiedzUsuń
  56. Przed rozpoczęciem własnego biznesu warto pomyśleć o sprawach formalnych, a konkretnie, jaką formę działalności chcielibyśmy prowadzić? Czy rozważamy założenie spółki? Jak załatwić wszystkie formalności? Warto być przygotowanym na tego typu kwestie. Jeżeli nie czujesz się pewnie w tych sprawach, warto poprosić o pomoc specjalistów. Kancelaria radcy prawnego z Gdańska pomaga poczatkującym biznesmenom w kompleksowej obsłudze prawnej ich biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  57. Z własnego doświadczenia wiem, że przed założeniem własnego biznesu należy wiele rzeczy zaplanować. Nie mówię już o działaniach stricte formalnych, ale bardzie organizacyjnych. Zamierzając prowadzić sklep internetowy, warto już od samego początku rozważyć wybór odpowiedniego programu do mailingu. Tworzenie bazy klientów i regularne wysyłanie newsletterów w znacznym stopniu zwiększa sprzedaż. Ja korzystam z aplikacji Vivasend i to właśnie ją polecam do mailingu reklamowego.

    OdpowiedzUsuń
  58. Strona internetowa firmy musi być dobrze widoczna w sieci. Wpływ na dobrą pozycję w wyszukiwarce ma wiele czynników. Jednym z nich są dobrej jakości treści pojawiające się na stronie. Pomóc w tym może copywriter seo. Przygotuje on teksty zgodne z profilem działalności firmy, które będą zoptymalizowane pod konkretne wyszukania. Warto ufać specjalistom.

    OdpowiedzUsuń
  59. Szkolenia nie tylko na początku, jeśli wprowadza się jakiekolwiek innowacje, zmiany w firmie to zespół trzeba do tego odpowiednio przeszkolić. I dlatego firma https://fotc.com/pl po wdrożeniu usług Google Cloud prowadzi także profesjonalne szkolenia dla zespołu aby mógł on w pełni wykorzystywać potencjał wprowadzonych produktów.

    OdpowiedzUsuń
  60. Przechodząc na swoje, trzeba pamiętać, że tworząc biznes online, kluczem do osiągnięcia sukcesu w sieci jest dobrej jakości copywriting. Dlatego, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zająć się tworzeniem wysokiej jakości treści, zawsze możesz sięgnąć po wsparcie copywritera. Co ważne, profesjonalny copywriter angielski jest w stanie nie tylko zająć się tworzeniem tekstów ale również dostosuje je do obecnych wymagań dotyczących pozycjonowania stron w internecie.

    OdpowiedzUsuń
  61. Wraz z rozwojem własnego biznesu przychodzi pomysł o rozszerzeniu działalności na inne kraje. W tym celu warto już wcześniej zadbać o swój angielski lub niemiecki, który pomoże nam sprawniej poruszać się na rynku międzynarodowym.

    OdpowiedzUsuń
  62. Dzisiaj dowiedziałem się o tym blogu. Kto wejdzie na ten blog to bardzo dobrze zrobi.

    OdpowiedzUsuń
  63. Bardzo ciekawy artykuł. Polecam również rozwiązanie jakim jest paperless, ponieważ cyfrowe procesy biznesowe będą usprawniały działania firmy oraz zmniejszą się wydatki związane z papierową dokumentacją.

    OdpowiedzUsuń
  64. Bardzo wartościowy artykuł. Własny biznes to ciężki kawałek chleba aczkolwiek może przynosić bardzo satysfakcjonujące wyniki. Tworząc biznes online radziłabym zainteresować się usługami tworzenia oprogramowania. Jeśli pewnie nie czujesz się w tych sferach radzę zgłosić się do wykwalifikowanej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  65. Ostatnio zainwestowałem w pozycjonowanie mojej strony internetowej. Jestem bardzo zadowolony z efektów. Takie rozwiązanie, które zaproponowała mi agencja e-marketingowa przyniosło mi duże zyski. Firma ma również usługi z Google Ads, z których niedługo skorzystam.

    OdpowiedzUsuń
  66. Oczywistą sprawą jest reklamowanie swojej firmy. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania będą odpowiednie dla nas. Jak przykładowo prowadzicie biznes gastro, to warto postawić na kubki papierowe sklepu printcup24.pl . Oni oferują kubki z własnym nadrukiem, także możecie na nich zastosować swoje log, jak i inne kwestie.

    OdpowiedzUsuń
  67. Dobrym rozwiązaniem dla swojej firmy będzie wynajęcie firmy, która zajmuje się sprzątaniem biur. Sama korzystam z takich usług i jestem bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  68. Najważniejsza zasada, to aby nie finansować firmy długiem.

    OdpowiedzUsuń
  69. Firmy poszukujące niezawodnego połączenia internetowego powinny rozważyć internet światłowodowy https://fiberlink.pl/internet-swiatlowodowy/. Oferuje on wysokie prędkości, niskie opóźnienia i bezpieczną transmisję danych. Ponadto jest bardziej odporny na czynniki środowiskowe. To świetny wybór dla firm potrzebujących szybkiego i niezawodnego dostępu do Internetu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Chętnie poznam Twoje zdanie i podyskutuję na wszelkie tematy, które Cię interesują.