Długo planujesz swój biznes? Prędzej umrzesz, niż wystartujesz

20:19 Hubert Siemieńczuk 48 CommentsOd 17 lat, odkąd piszę biznesplany wciąż słyszę te same teksty:
- Nie umiem sprzedawać
- Jaki biznes po 30 lub 40?
- Nie mam doświadczenia w biznesie
- Coś bym porobił, ale nie wiem jaki wybrać biznes na start
- Nie mam biznesplanu
- Jestem za stary/za młody na firmę
- Jaki pomysł na biznes w domu?….itede, itepe. Lista utartych stwierdzeń, które często są jedynie Twoimi wymówkami i usprawiedliwieniem jest długa jak noc grudniowa.

Prawdą jest, że biznes jest maratonem, nie sprintem. Wymaga cierpliwości, konsekwencji i zaangażowania. A przede wszystkim – dyscypliny i ciężkiej pracy. To banał. Ale zauważ, iż bycie bezrobotnym, praca na średnio lubianym etacie lub zapieprzanie za granicą również wymaga sporego wysiłku. A jeśli tak, to może warto ogarnąć dupę, wziąć się za siebie i przyjąć odpowiedzialność za własną przyszłość?

Bo chyba nie liczysz na emeryturę z ZUSu? Czekasz, aż szef dostrzeże Twoją pracę i dorzuci 50 zł podwyżki? A może liczysz, że „jakoś to będzie i się wszystko w przyszłości ułoży”?

Otóż samo się nie zrobi. Pobudka! Nikt zapracuje na Twoje wakacje pod palmami, po drodze możesz mieć pecha i wydarzenie, które zrujnuje oszczędności życia. W najlepszym wypadku państwowy socjalizm będzie zjadał większość Twoich zarobków.

No dobra, dość już tego bieda-kołczingu…

Prawda jest jednak taka, że nigdy nie miałeś łatwiej niż dziś: z dostępem do wiedzy, do kontaktów biznesowych, do kasy na firmę. Naprawdę w 99,9%  przypadków dotacja z urzędu pracy (17-20 tys. zł) wystarcza na założenie biznesu i przetestowanie pomysłu. Zakupy sprzętu, reklamę i marketing, możesz wrzucić w dotację. Czasami można też sfinansować koszty bieżące. W najgorszym razie po 12 miesiącach sprzedasz co otrzymałeś i wyjdziesz na zero. Jeśli wiesz, co chcesz robić, masz na to papiery i biznesplan – dotację otrzymasz.

Jeszcze kilka lat temu mogłeś marudzić, że nie wiesz jak zacząć, co robić w Zamościu, do kogo pójść po radę? Teraz masz pod ręką coworking w którym spotkasz ludzi takich jak Ty. Nie masz w domu warunków do pracy – wynajmiesz tu biurko na godziny. Nie wiesz co sprzedawać, jak napisać biznesplan, jak zdobywać klientów - coworking zaprasza na kawę (lub soczek). Chcesz pogadać o pomyśle na biznes, szukasz inspiracji lub sposobu na rozwój firmy – tu dowiesz się (niemal) wszystkiego.

Od czasu do czasu poprowadzę tam bezpłatne warsztaty dla firm i starterów. Będą organizowane spotkania z ludźmi biznesu i cykliczne networkingi. Jeśli masz jakiekolwiek sugestie – śmiało łap za klawiaturę. Napisz, jak możemy Ci pomóc.Naprawdę dostajesz dziś wszystko na tacy. Wystarczy chcieć. 

Wpadnij to pogadamy. 


#zamosc, #biznes #firma #coworking #sale #szkolenia #warsztaty #kawa #wifi #startup #biurko #wirtualnyAdres #networking #inspiracja #biznesplan #dotacje


48 komentarzy:

 1. Też słyszałam, że teksty milion razy, po kilka razy z własnych ust. Głównie wypowiadane ze strachu i z niepewności. A bać się nie ma czego, trzeba spełniać marzenia i dążyć do celu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spontaniczne decyzje są czasem bardzo dobre. Nie ma sensu za wiele planować ani za długo planów odkładać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważne aby rozwijać się też w internecie. To w dzisiejszych czasach najbardziej rozwija firmy i daje im rozgłos. Pozycjonowanie stron jest bardzo istotnym aspektem w działaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że dobry biznesplan to podstawa. Niekoniecznie trzeba jednak rozwlekać wszystko w czasie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Planować na pewno trzeba i pomyśleć o wszystkim, żeby potem nie było rozczarowania jak nie wystarczy zgromadzonych środków na potrzebne wyposażenie firmy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie trzeba bać się założenia własnej firmy. Odpowiednio poprowadzona może okazać się ogromnym sukcesem. Wystarczy trafiony pomysł, kilka spraw formalnych i praktycznych, jak np. zakup kasy fiskalnej, i zaczyna się prowadzić własną działalność, która ma szansę stać się życiowym osiągnięciem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam kilka osób z super pomysłami które boją się ryzykować, bez sensu nie? pewnie już by ładną kaskę udało się im zarobić na własnym biznesie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł mówi wszystko... lepiej wystartować niż czekać na "odpowiedni moment" - ten nigdzie nie nadejdzie. Naprawdę, działając w Social mediach da się wiele rzeczy szybko wypromawać... warto próbować, ze względu na atrakcyjne dotacje, naprawdę czasem niewiele się traci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Założenie własnej firmy to na pewno wyzwanie. Biznesplan, ochrona danych firmowych, warto też mieć własny serwer. Myślę, że jeśli dobrze wszystko przemyślimy i zapanujemy na pewno odniesiemy sukces.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się, że własny biznes to maraton. Jeśli ktoś zaczyna od 0 to na pewno skok na głęboką wodę. Na szczęście są biura rachunkowe, które pomagają w prowadzeniu biznesu od początku do końca. Myślę jednak, że w życiu warto ryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że zakładanie własnego biznesu to nie tylko sama w sobie firma, ale i miejsce pracy. Przyjemniej się pracuje w ładnym wnętrzu. Dlatego trzeba też pamiętać o dekoracjach, a przede wszystkim o roślinach. To one ożywią każde pomieszczenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobre podejście. Mi dużo czasu zajęło wejście na rynek, ale to dlatego, że startowałam z produktem, którego w Polsce jeszcze nie było. Cały czas staram się też wszystko ulepszać w mojej firmie. Zaczęłam od brandingu i identyfikacji wizualnej. Postawiłam na firmę necon, którą polecała mi znajoma (zobacz projekt). Idzie nam świetnie! jestem bardzo zadowolona z naszej współpracy

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasem warto zdać się na specjalistów przy prowadzeniu biznesu. Tworząc moja firmę skorzystałem z usług https://necon.pl/ przy tworzeniu brandu. Firma po dwóch latach jest rozpoznawalna na regionalnym rynku i notujemy fajne wyniki

  OdpowiedzUsuń
 14. Wyczucie rynku jest według mnie kluczowe, więc jeśli ktoś chce rozpocząć biznes na którego pomysł miał 10 lat temu to trochę za późno ;) Może generalizuję, ale taka jest prawda, że jak już myśleć o biznesie - to o NIM MYŚLEĆ = działać od razu. Nie ma czasu na gdybanie. No i wiadomo, że nie każdy się nadaje. To tak samo jak z klientami w mojej firmie Webgrim Nowy Sącz. SEO wymaga inwestycji upfront, ale daje bardzo dobre zwroty długoterminowo. Mimo to wielu właścicielom się po prostu nie chce. Patrząc krótkowzrocznie na biznes, nie czując rynku wprowadzają firmę na zgliszcza. A potem słyszysz o firmach, które bankrutują po 15 latach i wielki ból, żal że w Polsce się nie da... Tak samo jak wymówki przed założeniem firmy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zakładając swoją własną firmę nie można zapominać, że naszych pracowników trzeba będzie co jakiś czas wysyłać na szkolenia. Szczególnie jest to ważne przy operatorach maszyn np cnc, gdzie cały czas powstają nowe technologie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mogę dać Ci namiar na firmę, która zajmuje się systemami dla firm https://craftware.pl Według mnie zawsze lepiej jest zaprogramować system pod swoje oczekiwania, dzięki podczas pracy nie będzie żadnych rozczarowań, a sam system pozwoli wam na usprawnienie działań.

  OdpowiedzUsuń
 17. Prowadzenie własnej firmy jest na pewno wielkim krokiem naprzód, ale nie jest to takie proste jak się wielu osobom wydaje. U mnie największym problemem była kampania reklamowa, którą próbowałem prowadzić samemu. Do czasu, aż znajomy polecił mi https://www.vizer.pl/. Jest to świetna agencja reklamowa, z dużym doświadczeniem i świetnymi specjalistami

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że zakładanie firmy można rozpocząć od konsultacji z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie pracy. Na pewno wyjaśni nam jakie umowy z pracownikami będą najlepsze i jakie przepisy powinniśmy spełniać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Założyć firmę nie jest cieżko, ale jej prowadzenie może czasem przerosnąć możliwości człowieka. Mimo to, warto ryzykować i być dobrej myśli.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zakładając firmę można pomyśleć o ubezpieczeniu swoich pracowników. Nasz szef ubezpiecza nas w pzu oddziale w Gdyni. Teraz czuję się dużo bezpieczniej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kiedy myślimy o zakładaniu firmy, dobrze jest zasięgnąć opinii prawnika. Na pewno pomoże nam dobrać formę działalności, a także stworzyć umowy z pracownikami.

  OdpowiedzUsuń
 22. Przy prowadzeniu firmy może przydać się karta kredytowa, z którą zapłacisz za firmowy obiad, czy paliwo do firmowego auta, masz przez to też odroczoną płatność, co w przypadku prowadzenia firmy może mieć znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Planując założyć swój własny biznes trzeba pamiętać o tym, że nieważne jaka jest to działalność, w każdej branży coś się zmienia. Dlatego warto prowadzić szkolenia dla pracowników, szczególnie w hotelach z salą konferencyjną.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niestety nie jest to tak łatwy temat, jakby mogło się wydawać. Dlatego lepiej skorzystać ze studia projektowo-strategicznego, np https://greenhat.pl/ które od wielu lat specjalizuje się właśnie w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Też wychodzę z założenia, że jak działać - to od razu. Warto też inwestować w nowoczesne rozwiązania, takie jak https://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/ które w dużym stopniu mogą usprawnić parę działów i calą organizację firmy.

  OdpowiedzUsuń
 26. Dokładnie, jeśli myślimy o własnej działalności to należy działać, a nie się zastanawiać. W dzisiejszych czasach jest dużo łatwiej założyć firmę. Istnieje wiele dotacji,które w jakimś stopniu dofinansują nam przedsięwzięcie, o którym marzymy. Jeśli mowa o kwestiach finansowych to tu warto na początku zlecić je sprawdzonej i poleconej firmie. Mój brat zakładając własną działalność, znalazł profesjonalne usługi rachunkowe w Rzeszowie, które załatwiły za niego wszelkie kwestie związane z finansami. Firma funkcjonuje już 3 rok, a on jest bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo trafny artykuł:) Odkładanie decyzji o własnym biznesie może ciągnąć się bez końca. Pomimo, że to niełatwa droga, a na drodze czeka wiele przeszkód związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami, warto chyba podjąć czasem podjąć się ryzyka.

  OdpowiedzUsuń
 28. Zakładając własny biznes dobrze jest pomyśleć o stronie internetowej firmy i skorzystać z pozycjonowania stron internetowych.

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak chce się stworzyć większą firmę, przy tym zatrudniając pracowników to jedną z ważniejszych rzeczy jest przestrzeganie zasad ppoż. Polecam audyty tej firmy https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ , które pozwolą skontrolować czy wszystko jest w porządku czy nikomu nie będzie zagrażać niebezpieczeństwo podczas pożaru ze względu na niedopilnowanie obowiązków ppoż

  OdpowiedzUsuń
 30. Własny biznes jak najbardziej warto otworzyć, szczególnie, jeśli ma się na niego dobry plan, warto jednak wszystko rozplanować i rozeznać się w temacie. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest bez wątpienia podpis elektroniczny kwalifikowany. Z jego pomocą można wystawiać wszystkie dokumenty w wersji cyfrowej i uniknąć wizyt w licznych urzędach, wysyłając niezbędne papiery przez Internet.

  OdpowiedzUsuń
 31. Teraz bardzo popularnym biznesem są sklepy internetowe. Moim zdaniem obowiązkowo trzeba zainwestować w szybkie przelewy za pomocą kilku kliknięć.

  OdpowiedzUsuń
 32. Dokładnie. Bardzo dobrze napisane. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu przeróżnych form finansowania, więc nawet wymówka z brakiem pieniędzy na start legła w gruzach. Oczywiście, w kwestiach kredytów i pożyczek trzeba się sporo najpierw dowiedzieć, np. co to jest i w jaki sposób działa Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), ale takie informacje również są dostępne w zasięgu ręki. Podobnie z dotacjami i innymi formami finansowania. Wystarczy tylko chcieć. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Dużo trudniej niż otworzyć własny biznes jest go utrzymać na rynku. Mi udaje się już działać na rynku od 6 lat, chociaż nie było to łatwe. Teraz przyszła pora na zmiany i chcę wdrożyć w mojej firmie system TETA AIR od Unit4. Dużo o nim poczytałem i jestem już wstępnie dogadany z nimi w sprawie wdrożenia

  OdpowiedzUsuń
 34. Też jestem zdania, że nie ma co zwlekać - im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Ja niedawno zdecydowałam się na sklep online i już teraz działam w tym kierunku. Udało mi się wybrać również system płatności internetowych, taki jak https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online Mam nadzieję, że klienci chętnie będą korzystać z tego sposobu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Gdybyście do swojego biznesu potrzebowali biura, to na stronie: https://www.vertigoproperty.pl/oferta/biura-srodmiescie/ jest mnóstwo biur do wyboru. Są to biura do wynajęcia, więc wychodzą naprawdę korzystnie.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 37. Wiadomo że ciężko jest zacząć swój biznes, ale jak już się wystartuje to wtedy jest łatwiej. Trzeba tylko inwestować w odpowiednie rzeczy, szkolenia itd.

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam Panie i Panowie.
  Nazywam się Susan Benson, jestem pożyczkodawcą i doradcą finansowym. Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, jestem właściwą osobą do kontaktu. Moim najwyższym priorytetem jest twoja stabilność finansowa, nie krępuj się z wiadomością, a ja będę do Twojej dyspozycji.

  Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy finansowej, doradzę ci skontaktowanie się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone, pożyczki krótkoterminowe i długoterminowe itp. Możesz skontaktować się z nami poprzez e-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub Wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp za pośrednictwem: +447903159998 i odbierz odpowiedź Natychmiast.

  Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić swoje długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe.

  Funkcje i zalety;
  ✓ Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie.
  ✓ Możesz pożyczyć do 20 milionów euro.
  ✓ Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin.
  ✓ Znaczna stopa procentowa 3,0%.
  ✓ Masz szansę wybrać datę spłaty co tydzień,
      miesięcznie lub corocznie przez 1-30 lat.
  ✓ Prosta aplikacja online.
  ✓ Spersonalizowane wytyczne i wiedza specjalistyczna.
  √ Doradztwo finansowe.

  I; Jeśli masz trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych, z jakichś powodów najlepiej o tym wiesz, po prostu napisz do nas, pomożemy ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Składając wniosek u nas, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o Twoje potrzeby finansowe. Zajmiesz się całym procesem.

  Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem:
  E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB;
  WhatsApp: +447903159998

  Jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy i doradztwo finansowe, jesteśmy najlepszą firmą, z którą można się teraz skontaktować. Nie popełnij błędu, ignorując nas, skontaktuj się z nami teraz, aby rozpocząć.

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja planowałam długo, ale w końcu się udało! Ostatnio na stronie https://tojafacet.pl/dlaczego-warto-korzystac-z-doradztwa-podatkowego/ przeczytałam też sobie o zaletach skorzystania z doradztwa podatkowego i jestem bardzo zadowolona, bo mogę rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 40. Jeśli chcemy założyć firmę, warto wcześniej wejść na stronę internetową urzędu skarbowego i poczytać informacje podatkowe oraz o księgowości. Lepiej przygotować się na takie kwestie wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 41. Przed założeniem firmy, a także w czasie jej działania można skorzystać z konsultacji biznesowych W&Z Consulting. Takie firmy konsultingowe doradzą jak lepiej prowadzić biznes i jak osiągnąć większy zysk.

  OdpowiedzUsuń
 42. Dlatego należy ja najszybciej się decydować i korzystać ze sprawdzonych form reklamy. Co mogę Wam polecić? Na pewno rodzaj reklamy, jaką jest influencer marketing. Wszystkich informacji szukajcie sobie na stronie http://www.pracownikok.pl/influencer-marketing-rozwiazanie-tylko-dla-najwiekszych/ Na pewno się Wam spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 43. Wydaje mi się, że jeśli ktoś z was chciałby zakupić dobrej jakości wagę do swojego sklepu lub kasę fiskalną czy terminal, warto jest sprawdzić w tym zakresie ofertę firmy mico.pl . Mają oni spory wybór świetnej jakości wag sklepowych w korzystnych cenach, więc na pewno bez problemu wybierzecie u nich coś dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 44. Może ktoś z was skorzysta z bardzo profesjonalnej firmy Gryzonie. Razem z przyjacielem korzystamy z tej firmy od bardzo dawna.

  OdpowiedzUsuń
 45. Może z tej firmy firmy u góry skorzystam. Wydaje mi się że to jest bardzo dobra firma.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Chętnie poznam Twoje zdanie i podyskutuję na wszelkie tematy, które Cię interesują.