Chcesz żyć mądrze? Zacznij od planowania

13:41 Hubert Siemieńczuk 10 Comments


2016 był rokiem, w którym udało mi się osiągnąć stawiane cele w 95%. Jako osoba spontaniczna, nieznosząca regulaminów, biurokracji i schematów długo opierałem się planowaniu rocznemu. Zdecydowanie zbyt długo. W końcu przemogłem się. Zaprojektowałem sobie rok 2016. I wiesz co? Bomba odpaliła.

Długofalowe planowanie, jak się przekonałem po raz pierwszy już w marcu przynosi efekty. Dla mnie jednak ważniejszy jest inny aspekt planowania – daje poczucie kontroli nad życiem i odciąża od codziennych zmartwień egzystencjalnych. Wysiłek obrania kierunku jest jednorazowy. Później całą energię skupiasz na działaniu, utrzymaniu planu i ewentualnych korektach. Nie wiem jak, ale kręci się samo. 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - zachęcam Cię do zaprojektowania 2017 roku. Podam Ci kilka wskazówek, jak zrobić to z głową.  

Narzędzie
Cały plan mam spisany odręcznie w podręcznym planerze. Prowadzę w nim również budżet domowy i notatki (obserwacje, pomysły, cytaty, itp). Fizyczny kalendarz równie dobrze możesz zastąpić komputerem lub aplikacją na smartfona. Ja jednak preferuję kartkę, długopis i pamięć przenośną w formie analogowego kalendarza za 6,99 zł.

Cele
Zaczynamy. Na początku przemyśl obszary życia na które chcesz wpływać. To są Twoje priorytety.  Spisz je w formie celów. U mnie dla przykładu są to: 
1. Finanse, 2. Zdrowie i sport  3. Umiejętności i rozwój. 
Napisz krótko przy każdym z nich, dlaczego są one dla Ciebie ważne, co dzięki nimi chcesz osiągnąć. 

Oprócz celów rocznych określam hasłowo cele kilkuletnie. W moim przypadku obejmują lata 2017-2022 (I etap), 2023-2030 (II etap). Wszystko po to, by w 2031 roku przejść w wieku 52 lat na emeryturę …☺

Działania
Do każdego celu prowadzą określone działania. Zastanów się, co musisz zrobić, by osiągnąć swoje cele.

Przykład:
Cel 1: Finanse
Pokrywają koszty życia, budują poduszkę finansową i umożliwiają oszczędzanie na emeryturę.
Działania:
1.1.Etat
1.2 Praca dorywcza
1.3 Lokaty, inwestycje

Liczby
Aby wiedzieć czy działanie jest efektywne, czy tylko efektowne musisz określić mierzalne wskaźniki. Liczby kotwiczą Cię w planowaniu. Liczby mierzą skuteczność działania. Liczby mówią, czy osiągnąłeś cel. 

Przykład:
Cel 1: Finanse - miesięczne zarobki 4600 zł, suma rocznych oszczędności 5520 zł, suma rocznych wpłat na IKE/IKZE: 8280 zł.
Działania:
1.1. Etat – 3500 zł netto / m-c
1.2 Praca dorywcza – 1000 zł netto / m-c
1.3 Lokaty, inwestycje – 100 zł netto / m-c
Suma: 4600 zł / m-c

Z tego:
5 % - spłata długów (230 zł/m-c)
5 % -  wakacje (230 zł/m-c)
10% - poduszka finansowa – niespodziewane wydatki (460 zł/ m-c)
15% - emerytura IKE/IKZE (690 zł/ m-c)
65% - wydatki na życie (2990 zł/m-c) 

Czynności
Każdemu działaniu przypisz czynności. Skup się na czynnościach kluczowych.

Przykład:
Cel 2. Zdrowie i sport 
Działania:
2.1 Dieta – kolacja najpóźniej godz. 18.00; dieta Montignaca.
2.2. Sport– min. 2 x tyg. bieganie, 1 x tyg. pływanie, codziennie brzuszki
2.3 Psychika i emocje  – codziennie 5 min. medytacja, 1 x w miesiącu książka rozwojowa, 2 x w tygodniu film/podcast motywacyjny.

Kluczowe czynności zapisuję na bieżąco w kalendarzu smartfona. Codziennie rano/ wieczorem przeglądam zadania z dnia poprzedniego i wpisuję zaległe/ nowe do zrobienia. Jeśli mam czas lub chęć podsumowuję 3 dzienne sukcesy lub rzeczy do poprawy.

10 minut czyni cuda
O ile jakaś czynność nie zajmuje więcej niż 10 minut robię ją od razu. Tym sposobem (zaczerpniętym z Getting Things Done Davida Allena) nie uciekają żadne pilne pierdoły - od wysyłania emaila poczynając na zmywaniu naczyń kończąc.

Jeśli myślisz, że planowanie jednak nie jest dla Ciebie, zacznij proszę od metody 10 minut. To, co chcesz zrobić jutro, zrobisz wczoraj. 

Pamiętaj o zasadzie Pareto 20/80. 20% wysiłków daje 80% efektów. Grunt to wiedzieć na czym skupić energię. Ale tego bez planowania raczej nie osiągniesz.

10 komentarzy:

 1. Święta racja, bez dobrego planu nic tak naprawdę nie wyjdzie.
  Dobre są tez aplikacje gdzie można wprowadzać te plany i odznaczac zrealizowane cele ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Używam czasami Evernote, ale do zarządzania zadaniami/projektami ponoć jest bardzo dobre Nozbe. Na razie nie mogę się przełamać by wszystko przerzucić w chmurę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nozbe to bardzo fajna apka, oprócz planowania, celów itd, najlepszą funkcjonalnością jest opcja współdzielenia zadań i projektów z użytkownikami, których dodamy do swojej grupy. Mega ułatwienie i wygoda ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ostatnio przy nowym biznesie zaczęłam bardzo dużo planować. Dzięki temu mam wszytko rozpisane i dobrze zaplanowane. Świetny wpis i bardzo lubię odwiedzać ten blog! Powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam!
  Weronika

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie dlatego rozpoczęcie działalności zacząłem od stworzenia Businness Model Canvas, określając również cele na najbliższe dwa lata. Aktualnie jestem już po wygenerowaniu (Oczywiście z pomocą generatorów, samodzielne wypełnianie urzędowych druków przyprawia mnie o ból głowy) wniosków takich jak vat r by teraz rozpocząć działania skoncentrowane wokół samego serca mojego małego biznesu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prowadzenie odpowiednich działań biznesowych doprowadzić może tylko i wyłącznie do sukcesu przedsiębiorstwa. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli oraz zawsze będziemy planować nasze działania sukces jest na wyciągnięcie ręki. W życiu prywatnym jest bardzo podobnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też od dłuższego czasu zacząłem wszystko planować. Zdziwiło mnie jak dużo wydaje się w ciągu tygodnia, od kiedy zacząłem zapisywać ile wydaje na paliwo, produkty spożywcze i inne rzeczy. Tak samo postanowiłem działać w swoim przedsiębiorstwie i jestem z tego bardzo zadowolony. Wszystko mam dobrze rozpisane i zaplanowane.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiednie planowanie w życiu prywatnym jak i w biznesie sprawdza się idealnie. Wszystko trzeba jednak robić z głową i dążyć do sukcesu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sam się nie tak dawno przekonałem, że planowanie to klucz do sukcesu. Jest to naprawdę ważne:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Istotne jest wpisywanie zadań odręcznie i tylko tyle ile jest się w stanie zrobić, trudniej jest przed samym sobą przyznać, że dziś nie zrobiłem tego co zaplanowałem wczoraj bo mi się nie chciało....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Chętnie poznam Twoje zdanie i podyskutuję na wszelkie tematy, które Cię interesują.